Co se týče klasické kynologie a poslušnosti zvláště, umí Rozárka předvést jak moc ji to nebaví a jak moc jí při poslušnosti týráme. Na druhou stranu docela s nadšením kouše, ale panička byla líná pořádně dodělat stopy. A po prvním neúspěchu na zkoušce ZVV1 (kde Rozárka odkousala, ale nedostopovala) se na celý služebák zbaběle vykašlala.

     Zkoušky z výkonu:

 • ZOP  (zk. ovladatelnosti psa) dle zkušebního řádu KJČR Brno
 • ZPU1  (zk. pracovní upotřebitelnosti 1. stupně) dle zkušebního řádu KJČR Brno
 • BH   (zk. doprovodného psa) dle zkušebního řádu SchH ČKNO
 • ZZO  (zk. základní ovladatelnosti) dle Národního zkušebního řádu ČMKU

 •      Pasení se nijak hluboce nevěnujeme, to víte „holky z města“, ale když je možnost a příležitost, tak v sobě Rozárka nedokáže potlačit své instinkty ovčáckého psa a pase jako by nikdy nic jiného nedělala. Složila i zkoušku vloh ovčáckého psa ZVOP a rádi bychom, pokud bude příležitost trénovat, zkusili i ovčáckou jedničku (ZPOP1).

       Flyball je činnost, která Rozárku velmi baví, ale nikdy jsme se jí nezačaly věnovat na plno. V podstatě jej vůbec netrénujeme, ale když je příležitost, tak se rádi zúčastníme, ale proti těm, kteří se tomuto sportu věnují na „profesionální“ úrovni, nemáme šanci.

       Záchranařina je jedna z činností, u které jsme nevydržely opět jen díky zbrklosti paničky, protože prostě nejde všechno hned a najednou. Tak po první neúspěšné zkoušce RH-FL A (olíznutí nalezené osoby prý není dostatečným označením) jsme do záchranařiny přestaly investovat čas a energii. Přesto ale Rose nezapomněla vše, co se učila, a pokud se při procházce páneček schová, tak ho ochotně a nadšeně vyštěká.

       Tanci se psem se také věnujeme pouze okrajově. Rose umí spoustu „tanečních figur“, ale bavíme se tím pouze na procházkách, případně novinkami bavíme příbuzné a přátele, ale na oficiální vystoupení na veřejnosti či soutěži, nemá panička odvahu. Prý si připadá jako slon v porcelánu. Ale to nevadí, tancování je činnost, u které se Rozárka velmi baví a radostně štěká, takže ji provozujeme pouze na volném prostranství, kde nás není tolik slyšet :o)

       Coursing je činost, kterou jsme si zkusili pouze jednou. Rozárka bez jakéhokoli vysvětlování pochopila, co je účelem této hry. A při svém prvním (a prozatím i posledním) sólovém běhu nadšeně pronásledovala střapec, který v cíli zadržela. V druhém běhu už běžela v týmu s další borderkou a ridgbeackem. Bohužel tentokrát byl ridgbeack u střapce v cíli první a nehezky od něj Rozárku zahnal. Od té doby jsme nějak neměli příležitost pracovat na zdokonalování v tomhle sportu.


       Kdo ví, co nám ještě přinese čas a kterým směrem se naše aktivity budou v budoucnu dále ubírat...  ZPĚT
  © Made by Mura Uca